Przejdź do treści

Jak świętować zdrowo i z głową?

Udostępnij:

Autor:

Anna Szydłowska

Anna Szydłowska

Według ekspertów Wielkanocne śniadanie to najbardziej obfity posiłek w ciągu całego roku. Cieszymy się bliskością rodziny, świętujemy wraz eksplodującą dookoła wiosną, która zapiera dech swym bogactwem. Wraz z tą feerią kolorów nie żałujemy sobie oryginalnych i ciekawych potraw. Warto jednak przejrzeć nasze przepisy w poszukiwaniu elementów zdrowych i lekkostrawnych. Możemy też zadbać o przygotowanie organizmu na dodatkowe kalorie przez jednodniowy dietę oczyszczającą, warzywną lub nawet płynną.

Jak uniknąć uczucia pełności związanej ze świątecznym przejedzeniem?

  • Zrezygnuj z obfitego jednorazowego posiłku na rzecz mniejszych, spożywanych częściej. Nakładaj mniej na talerz, próbuj potraw. Umiar jest najlepszym lekarstwem.
  • Ogranicz smażenie potraw. Lepiej przygotować w piekarniku, na parze, w naczyniu żaroodpornym.
  • Potrawy serwuj w towarzystwie świeżych, zielonych sałatek i surówek z kiełkami.
  • Unikaj napojów gazowanych.
  • Dopraw potrawy jak lubisz, ale doradzamy dodanie kminku, majeranku, oregano, soku z cytryny, kawałkami tartego świeżego imbiru. Chrzan, który stanowi częsty dodatek na wielkanocnym stole również wspomoże trawienie.
  • Uważaj na dosalanie potraw.
  • Wraz z rodziną po śniadaniu wielkanocnym lub obiedzie wybierz się na spacer. Ruch pomaga pozbywać się toksyn, szkodliwych metabolitów i przyspiesza procesy naprawcze, chroniąc nas przed rozwojem chorób, także nowotworowych. Ponadto obniża poziom stresu, rozluźnia i pomaga się zrelaksować.

Jeśli problemy związane z przejedzeniem nas jednak dotkną możemy temu zaradzić posiłkując się ziołami w formie płynnej lub wyciągiem w tabletkach. Napar z mięty ma świetne właściwości pobudzające i wspomagające trawienie. Działa rozkurczowo i zapobiega kolce jelitowej. Z tego względu herbata miętowa jest często kojarzona i proponowana we wszelkich dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego. Korzeń czarnej rzodkwi to surowiec żółciotwórczy zwiększający wytwarzanie soków trawiennych. Również wyciąg z karczocha pozytywnie wpłynie na wydzielanie żółci, dzięki czemu pomaga w trawieniu tłuszczów. Obniża także stężenie cholesterolu, przez co zmniejsza uczucie ciężkości wywołane zjedzeniem zbyt dużej ilości pokarmów.