Przejdź do treści

aktualności

szczepienie w aptece

Krok milowy w opiece farmaceutycznej – przeciwko COVID -19 zaszczepisz się w aptece

Walka z pandemią Covid-19 przybiera na sile!

Do już działających punktów szczepień m.in. w szpitalach, poradniach POZ i w obiektach sportowych dołączyły apteki. To krok milowy w opiece farmaceutycznej w Polsce!

Wojewódzkie Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia od 15 czerwca 2021 r. rozpoczęły przyjmowanie wniosków od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień. Kwalifikację do programu otrzymują tylko te apteki, które spełniają wszystkie wymagania określone w odpowiednich przepisach.

Wsparcie farmaceutów w zakresie wykonywania szczepień w aptekach ma nieoceniony wpływ na zwiększenie możliwości zaszczepienia Polaków i osiągnięcie odporności populacyjnej przeciwko COVID-19. O ile masowe punkty szczepień zostały zorganizowane z reguły w dużych miastach i tam dostęp do szczepień był łatwiejszy, o tyle w mniejszych miejscowościach pacjenci nierzadko skarżyli się na odległe terminy lub kolejki w punktach szczepień najbliższych ich miejsca zamieszkania. Teraz Pacjenci mogą udać się także do apteki, by wykonać szczepienie przeciwko COVID-19. Wykaz punktów szczepień znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/ i jest on cały czas aktualizowany o nowe apteczne punkty szczepień, które dołączają do Narodowego Programu Szczepień.

Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie. Na szczepienie przez farmaceutę można zarejestrować się przez elektroniczny system e-rejestracja na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub w samym aptecznym punkcie szczepień. Co jednak najważniejsze, do szczepienia kwalifikuje i podaje szczepionkę farmaceuta, który posiada stosowne uprawnienia do kwalifikacji i do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Farmaceuci z reguły podają swoim Pacjentom preparat jednodawkowy, więc nie ma potrzeby i konieczności pilnowania terminu przyjęcia drugiej dawki.

Drobne ukłucie raz i mamy to! Jesteśmy zaszczepieni.