Przejdź do treści

aktualności

Nasi eksperci na Senioraliach w Krakowie

Łodź, Gdańsk, Włocławek, Końskie, Tomaszów Lubelski, Zawiercie… Do Krakowa przyjechali Seniorzy z najróżniejszych stron Polski, a nawet z Holandii. W dziewiątej już edycji Międzynarodowych Senioraliów wzięło udział ponad 4 tysiące Seniorów ze 100 miejscowości. Skala wydarzenia pozytywnie zaskoczyła samych organizatorów. Na miejscu była też Fundacja na Rzecz Pacjentów.

21 i 22 września br. w Krakowie odbyła się coroczna impreza mająca na celu aktywizację osób w wieku 60+. Zespół Fundacji na Rzecz Pacjentów, korzystając ze wsparcia ekspertów, przygotował stoisko, w ramach którego Seniorzy mogli skorzystać z usługi pomiaru ciśnienia oraz otrzymać interpretację wyniku. Dodatkowo, wśród przygotowanych aktywności znalazły się działania edukacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Każdy z Seniorów otrzymał najważniejsze informacje w zakresie prawidłowego pomiaru poziomu cukru we krwi przy użyciu glukometru – tak, aby Pacjent mógł bezpiecznie poradzić sobie z tym w domu, otrzymując rzetelne wyniki. Nasi eksperci odpowiadali również na pytania czym jest opieka farmaceutyczna oraz co dzięki niej może zyskać Pacjent.

Podczas pierwszego dnia Seniorzy zebrali się w Kinie Kijów. Stoisko Fundacji na Rzecz Pacjentów cieszyło się dużą popularnością. Eksperci Fundacji rozmawiali z Seniorami o opiece farmaceutycznej w aptekach, mierzyli ciśnienie krwi i pokazywali jak robić to poprawnie. Udzielali też prostych porad. Tego typu spotkania pokazują, że Pacjenci potrzebują realnego wsparcia farmaceutów, a wdrożenie opieki farmaceutycznej w Polsce jest wyczekiwane.

– Pacjenci byli bardzo wdzięczni, że poświęciliśmy im czas i chętnie dopytywali w jaki sposób, oprócz farmakologii, można zadbać o zdrowie. Rozmawialiśmy o systematycznym przyjmowaniu leków na nadciśnienie, ponieważ jest to bardzo ważny element terapii, a także o zdrowym trybie życia, diecie oraz ruchu – opowiada mgr farmacji Ewelina Serafin, Gemini Polska.

Podczas drugiego dnia Seniorzy przeszli w największej w Polsce paradzie „Senior ma Moc”. Z Rynku Głównego dotarli do krakowskiego Parku im. Henryka Jordana. Tutaj czekały występy artystyczne, wykłady i stoiska różnych organizacji i firm. Tego dnia także do dyspozycji Pacjentów byli eksperci Fundacji. Mierzenie ciśnienia krwi było jedynie początkiem ważnej i potrzebnej rozmowy o tym, na jaką pomoc Pacjenci mogą liczyć w aptece.

To największa impreza Seniorów w Polsce. Mieliśmy rekordową liczbę uczestników, ale też rekordową liczbę 50 stoisk konsultacyjno-promocyjnych, seniorskich występów artystycznych, a także badań, z których mogli skorzystać zainteresowani. Udało się osiągnąć wspaniałe wyniki. Co oznacza, że zachęciliśmy do aktywności więcej Seniorów niż do tej pory – mówi Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO-Głosu Seniora, które organizowało wydarzenie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym m.in.: Rzecznika Praw Pacjenta. Partnerem wydarzenia była Fundacja Na rzecz Pacjentów – Opieka Farmaceutyczna w Centrum Uwagi.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!