Przejdź do treści

aktualności

Byliśmy na Paradzie Seniorów

Już po raz piąty Seniorzy i Seniorki wspólnie przeszli w uroczystej paradzie, a później bawili się na pikniku w Parku św. Barbary w Gdańsku. Eksperci naszej Fundacji opowiadali uczestnikom, na czym polega opieka farmaceutyczna, jak w praktyce działa ona w krajach europejskich i czego pacjent może oczekiwać od farmaceuty w aptece. Ponadto, eksperci mierzyli Seniorom ciśnienie krwi i udzielali porad, m.in. jak przygotować się do badania i na co zwracać uwagę, przyjmując różne leki.

Parada i piknik odbyły się w środę 15 czerwca, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Praw Osób Starszych. W wydarzeniu wzięło udział ponad tysiąc osób. O 11:00 radosny pochód ruszył z wyspy Ołowianka do Parku św. Barbary, gdzie odbywał się Piknik Senioralny. Na miejscu czekali m.in. eksperci Fundacji na Rzecz Pacjentów.

W fundacyjnym namiocie eksperci podpowiadali Seniorom, na jakie usługi mogą liczyć w aptekach i jak może im pomóc farmaceuta. Pokazywali, jak poprawnie mierzyć ciśnienie oraz odczytywać i interpretować wynik. Na Seniorów czekały też materiały na temat opieki farmaceutycznej.

Przez cały czas trwania imprezy Seniorzy chętnie korzystali z naszych porad. Mierzyliśmy ciśnienie i mówiliśmy, jak robić to poprawnie. Rozmawialiśmy też o opiece farmaceutycznej, której niektóre usługi już teraz dostępne są w aptekach. Dla Seniorów ważne jest to, że apteka to miejsce, gdzie można uzyskać wiele ważnych informacji na temat przyjmowanych  leków, ich interakcjach czy działaniach niepożądanych. Wskazywaliśmy, że to farmaceuci, jako fachowcy w swojej dziedzinie, mogą być pierwszym źródłem informacji o lekach – mówi Karolina Widelska, wiceprezes Fundacji na Rzecz Pacjentów – Opieka Farmaceutyczna w Centrum Uwagi.

Na senioralnym pikniku atrakcji nie zabrakło – były m.in. muzyka na żywo i konkurs taneczny, kawiarenka z poczęstunkiem, pokaz samochodów klasycznych z okresu PRL.

Organizatorami Parady i Pikniku byli Miasto Gdańsk oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Więcej na temat wydarzenia można przeczytać tutaj: https://bit.ly/3n174xo.