Przejdź do treści

aktualności

Fundacja na rzecz Pacjentów na I Mistrzostwach Ploggingu

Dbanie o kondycję swojego organizmu i otoczenia mogą iść w parze! Plogging, czyli bieganie, podczas którego zbiera się śmieci, zyskuje coraz większą popularność. 15 maja br. w Białymstoku odbyły się I Mistrzostwa Ploggingu oraz otwarty happening o tematyce ekologii i jakości życia. W wydarzeniu wzięła udział Fundacja na rzecz Pacjentów – Opieka Farmaceutyczna w Centrum Uwagi. Eksperci Fundacji informowali, na jaką pomoc farmaceuty pacjent może liczyć w aptece.

Plogging to aktywność z kategorii ekosportu stanowiąca odmianę joggingu, która zakłada nie tylko trening całego ciała, ale także dbanie o środowisko. To połączenie szwedzkiego słowa plocka (zbierać) i angielskiego jogging (biegać). Idea ploggingu narodziła się w Szwecji około 2016 roku i już dwa lata później rozprzestrzeniła na inne kraje.

15 maja w Białymstoku odbyły się I Mistrzostwa Ploggingu przez Puszczę Knyszyńską. Impreza zorganizowana została w ramach Projekt Liderzy Eko-Zmian i połączyła miłośników przyrody oraz zdrowia. Wydarzenie zakończyło się dużym sukcesem. Zebrano kilkaset litrów śmieci, w tym tak dziwne przedmioty jak walizka podróżna, części samochodowe, części od wózków sklepowych i rowerów, metalowe i plastikowe rury, buty czy zeszyty.

Podczas wydarzenia odbył się także otwarty happening o ekologii i jakości życia. Na miejscu swoje stoisko edukacyjne miała m.in. Fundacja na rzecz Pacjentów.

Eksperci Fundacji pokazywali jak poprawnie mierzyć ciśnienie oraz odczytywać i interpretować wynik. Mówili też, jak właściwie badać poziom cukru we krwi. Porady spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników, którzy otrzymali także infografiki nt. opieki farmaceutycznej i materiały przygotowane pod patronatem Fundacji. Uczestnicy dowiedzieli się, z jakich usług mogą skorzystać w aptece i jak może im pomóc farmaceuta. Ponadto, przedstawiciele Fundacji podpowiadali jak założyć Internetowe Konto Pacjenta i jakie informacje można tam odnaleźć.