Przejdź do treści

aktualności

Fundacja na Światowym Dniu Cukrzycy w Warszawie

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków kolejny raz zorganizowało w stolicy ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Cukrzycy. W wydarzeniu wzięło udział 250 osób z całego kraju. Miało ono charakter uroczystych obchodów połączonych z edukacją Pacjentów i ich bliskich. Na miejscu byli także eksperci Fundacji na Rzecz Pacjentów.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na cukrzycę choruje ponad 440 milionów ludzi na świecie. W Polsce to już co najmniej 3 miliony osób, ale nawet milion spośród nich wciąż nie ma wykrytej choroby. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków to organizacja, która już od ponad 40 lat wspiera diabetyków i szerzy świadomość społeczną na temat cukrzycy.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy odbyły się 18 listopada br. w Warszawie, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Na miejsce dotarły delegacje oddziałów i kół Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z całego kraju oraz zaproszeni eksperci i przedstawiciele administracji publicznej.

Uczestnicy mogli brać udział w eksperckich wykładach i oglądać stoiska wystawiennicze z materiałami, badaniami i poradami niezbędnymi w życiu z cukrzycą – między innymi stoisko Fundacji na Rzecz Pacjentów. Eksperci Fundacji starali się pokazać Pacjentom, że rola farmaceuty w terapii chorych na cukrzycę jest bardzo istotna. Jako pierwszy może on skojarzyć niepokojące objawy z cukrzycą i zalecić Pacjentowi wizytę u lekarza w celu wykonania odpowiednich badań.

– To już kolejny raz, gdy Fundacja na Rzecz Pacjentów zaangażowała się w wydarzenie zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Za każdym razem jest to dla nas okazja do bezpośredniej rozmowy z Pacjentami. Był to czas na udzielenie cennych porad i rozwianie wątpliwości. Dzięki temu widać, że nowoczesna opieka farmaceutyczna to dziedzina, które będzie się dynamicznie rozwijać, bo jest bardzo potrzebna w systemie ochrony zdrowia – mówi mgr farm. Monika Łopaciuk, ekspert Fundacji na Rzecz Pacjentów.

W trakcie tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy, reprezentując Fundację na Rzecz Pacjentów, miałam przyjemność angażować się osobiście w pomoc uczestnikom. Na stoisku Fundacji nie tylko rozmawiałam z Pacjentami cierpiącymi na cukrzycę i ich bliskimi na temat opieki farmaceutycznej, lecz także aktywnie wspierałam ich, mierząc ciśnienie oraz udzielając instrukcji dotyczących prawidłowego pomiaru ciśnienia. W trakcie tych praktycznych działań mogłam dostarczyć uczestnikom konkretnych umiejętności i informacji, co zostało odebrane bardzo pozytywnie. To doświadczenie potwierdza, jak istotne jest nawiązywanie bezpośrednich interakcji oraz angażowanie się w praktyczne działania na rzecz Pacjentów, zwłaszcza podczas takich wydarzeń edukacyjnych – dodaje mgr farm. Alicja Augustyńska, ekspert Fundacji na Rzecz Pacjentów i członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

Podczas wydarzenia głos zabrała Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – Kultywujemy długotrwałą tradycję, zbudowaną dzięki oddaniu i zaangażowaniu naszych działaczy i członków, a także wsparciu ze strony przyjaciół Stowarzyszenia. To dzięki ich wysiłkom możemy rokrocznie obchodzić tak ważne dla nas wydarzenie oraz aktywnie działać na rzecz osób z cukrzycą i ich bliskich. Wspólna praca na rzecz drugiego człowieka buduje naszą wspólnotę, dlatego chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność i uznanie każdej zaangażowanej osobie i instytucji. Dziękujemy naszym partnerem, wśród których znalazła się Fundacja na Rzecz Pacjentów.

Podczas wydarzenia głos zabrali także: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, konsultant wojewódzka w dziedzinie diabetologii; mgr Alicja Szewczyk, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego; Małgorzata Pacholec, prezes stowarzyszenia Retina AMD oraz Ewa Kołodziej, poseł na Sejm RP, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Później nastąpiło wręczenie  „Kryształowych Kolibrów”, czyli nagród dla osób i instytucji, które przyczyniają się do poprawy opieki zdrowotnej w dziedzinie diabetologii. Uhonorowano także działaczy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Na zakończenie wydarzenia odbył się quiz z wiedzy o cukrzycy.