Przejdź do treści

Leki i słońce – niebezpieczne połączenie

Udostępnij:

Autor:

Anna Kątnik

Anna Kątnik

O tym, że trzeba chronić skórę przed promieniowaniem UV, wie już każdy. Ponadto, warto sprawdzić, które z leków silniej reagują na słońce. Pod wpływem promieni słonecznych na skórze może wystąpić odczyn fotoalergiczny lub fototoksyczny. By dowiedzieć się więcej na ten temat i rozwiać wątpliwości, warto skonsultować się z farmaceutą w aptece lub dokładnie przeczytać ulotkę leku.

Niektóre środki w połączeniu ze słońcem mogą zwiększać wrażliwość skóry. Co to oznacza? Substancje zawarte w lekach, suplementach diety, a nawet ziołach, w połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym, mogą doprowadzić do reakcji fototoksycznej. W takim wypadku po opalaniu na skórze pojawiają się zaczerwienienie, obrzęk, rumień lub pęcherze. Wygląd podobny jest do oparzenia słonecznego. Zazwyczaj odczyn mija po odstawieniu substancji, która go wywołała.

Inna reakcja, jaka może wystąpić, to odczyn fotoalergiczny. Można go doznać dzień lub dwa po ekspozycji na słońce. Pojawiają się wysypka, krostki lub grudki wypełnione płynem. Co istotne, zmiany można dostrzec także w miejscach, które nie były narażone na działanie promieni słonecznych, np. pod odzieżą.

Aby zapobiec tym reakcjom, należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do leku lub poradzić się farmaceuty w aptece. Jakie substancje mogą wywołać odczyn fototoksyczny lub fotoalergiczny?

Leki przeciwarytmiczne, które zawierają amiodaron

Leki hormonalne stosowane podczas hormonalnej terapii zastępczej i pigułki antykoncepcyjne

Leki działające na układ moczowy i sercowo-naczyniowy, takie jak: diltiazem, hydrochlorotiazyd, kaptopril, atenolol, bisoprolol lub działający moczopędnie furosemid, który obniża ciśnienie tętnicze

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, naproksen, ketoprofen, piroksykam, diklofenak 

Antybiotyki:  doksycyklina, tetracyklina, azytromycyna, antybiotyki chinolonowe, takie jak np. ciprofloksacyna 

Leki przeciwgrzybicze, takie jak ketokonazol, terbinafina, 

Naturalne olejki, maści i kremy mające w składzie wysoką zawartość ekstraktów z  roślin takich jak: dziurawiec, arcydzięgiel, rumianek, bergamotka oraz nagietek

Leki przeciwdepresyjne, które zawierają amitryptylinę

Leki przeciwpsychotyczne haloperidol oraz pochodne fenotiazyny: promazyna, chlorpromazyna 

Leki uspokajające lub przeciwlękowe, takie jak chlordiazepoksyd

Preparaty przeciwtrądzikowe zawierające izotretynoinę 

Leki przeciwpadaczkowe zawierające fenytoinę

Leki na cukrzycę, takie jak metformina, glipizyd

Leki przeciwalergiczne zawierające difenhydraminę (często jako dodatek uspokajający w lekach przeciwbólowych), cetyryzynę, loratadynę

Leki przeciwłuszczycowe z psolarenem oraz psolaren naturalnie występujący w wielu roślinach (lubczyku ogrodowym, rucie zwyczajnej czy selerze)

Chemioterapeutyki: sulfonamidy, tak jak np. sulfosalazyna oraz sulfametoksazol

Przechowywanie leków

W letnie dni warto też sprawdzić, w jaki sposób przechowujemy leki. Upały i słońce mogą negatywnie wpływać na substancje wchodzące w ich skład. Dokładne informacje o tym, gdzie trzymać leki znajdziemy na opakowaniu oraz w ulotce. Leki termolabilne (wrażliwe na działanie wysokiej temperatury) wymagają trzymania w lodówce, czyli w temperaturze mieszczącej się w przedziale 2-8°C. Jeżeli taka informacja nie została zamieszczona, oznacza to, że preparat leczniczy powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli od 15-25˚C, w zacienionym miejscu. W razie wątpliwości wystarczy poprosić o pomoc farmaceutę w aptece.