Przejdź do treści

aktualności

Polipragmazja

Rozmowy z Ekspertami – wywiad z Elżbietą Socha

„Rozmowy z Ekspertami”, to cykl wywiadów przygotowany przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, który dotyczy ważnych zagadnień z punktu widzenia osób zmagających się z chorobami. Elżbieta Socha – Prezes Fundacji na Rzecz Pacjentów – Opieka Farmaceutyczna w Centrum Uwagi wyjaśnia czym jest polipragmazja.

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia czytamy, że „polipragmazja to wielolekowość określana jako przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia. Eksperci podkreślają – starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym”.

Elżbieta Socha wyjaśnia co możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia polipragmazji i jak jej zapobiegać oraz jak ważna jest w tym rola farmaceuty, który może zweryfikować poszczególne składniki i dawki leków.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu: