Świadomość i edukacja podstawą w życiu z cukrzycą – powtarzali eksperci i członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, którzy 5 listopada spotkali się w Sanoku. W ogólnopolskich obchodach Światowego Dnia Cukrzycy wzięło udział ponad 300 osób. Na miejscu porad udzielali eksperci Fundacji na Rzecz Pacjentów, która była partnerem wydarzenia.
Obchody były okazją do edukacji i zapoznania się z nowościami w świecie diabetologicznym. Podczas uroczystej gali wręczono nagrody i odznaczenia dla zasłużonych działaczy i partnerów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Organizacja ta już od 40 lat wspiera diabetyków i szerzy świadomość społeczną na temat cukrzycy.
– W ostatnich 5 latach nastąpiła prawdziwa rewolucja w leczeniu cukrzycy. 30-40% pacjentów dializowanych to osoby z powikłaną cukrzycą typu 2. Rozwój medycyny pozwolił na stworzenie leków inteligentnych, które leczą nie tylko cukrzycę, ale chronią również nerki i serce. To istotne, ponieważ głównymi powikłaniami cukrzycy typu 2 jest przewlekła choroba nerek i niewydolność serca – mówił podczas sesji edukacyjnej dr n. med. Paweł Domański, diabetolog.
Obchody Światowego Dnia Cukrzycy były okazją do skorzystania z darmowych badań profilaktycznych oraz porad specjalistów. Podczas całego wydarzenia uczestnicy mogli oglądać stoiska wystawiennicze firm związanych z diabetologią, otrzymać różnego typu materiały, wysłuchać porad ekspertów oraz wykonywać szereg badań profilaktycznych.
Jak wskazywali eksperci, leczenie cukrzycy to proces, w którym niezwykle ważna jest współpraca pacjenta nie tylko z lekarzem, ale też ze wszystkimi innymi specjalistami zaangażowanymi w leczenie. Coraz więcej mówi się o roli farmaceutów, którzy mogą zauważyć pierwsze symptomy choroby i nakłonić pacjenta do badań. Czworo ekspertów Fundacji rozmawiało z uczestnikami wydarzenia o tym, jak diabetyków mogą wesprzeć farmaceuci.
– Pacjenci w Sanoku pytali nas o możliwości opieki sprawowanej w aptece. Chętnie dokonywali pomiarów ciśnienia i saturacji. Spotkało nas wiele ciepłych słów i pozytywny odbiór. Było to dla nas dobre doświadczenie – mówi Katarzyna Borys, ekspert Fundacji na Rzecz Pacjentów.
– Wszyscy goście chętnie korzystali z materiałów, które rozdawaliśmy: dzienniczków pomiarów ciśnienia i cukru oraz organizerów e-Recept – dodaje Natalia Kryszeń, ekspert Fundacji na Rzecz Pacjentów.
O roli farmaceutów w terapii diabetologicznej wspomina też prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – Problemem w Polsce jest późna wykrywalność cukrzycy. Nieocenione jest więc czujne oko farmaceuty, który może połączyć fakty i nakłonić do zbadania poziomu cukru. Jeśli pacjent w aptece wspomina np. o nadmiernym pragnieniu, częstym oddawaniu moczu, wzmożonej senności, a dodatkowo zmaga się z otyłością czy nadciśnieniem, mogą to być objawy sygnalizujące rozwijającą się cukrzycę typu 2. Jeszcze raz dziękujemy Fundacji na rzecz Pacjentów za wsparcie w organizacji obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w Sanoku – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.