Przejdź do treści

aktualności

Fundacja na X Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie

Ponad 5 tysięcy Seniorów ze 100 miast i 11 krajów wzięło udział w dziesiątej edycji krakowskich Senioraliów. Wydarzenie – jak co roku – cieszyło się dużą popularnością. Partnerem wydarzenia była Fundacja na Rzecz Pacjentów, której eksperci pojawili się na miejscu i udzielali Seniorom porad dotyczących zdrowia.

Krakowskie Senioralia mają na celu kształtowanie i utrwalanie postawy aktywnego Seniora. Celem jest też integracja uczestników poprzez budowanie świadomości zdrowotnej, ekonomicznej, prawnej oraz związanej z bezpieczeństwem osób 60+.

W wydarzeniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Manko – Głos Seniora oraz Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego wzięło udział ponad 5 tysięcy Seniorów z ponad 100 miast zrzeszonych w Programie Gmina Przyjazna Seniorom-Ogólnopolska Karta Seniora oraz 11 państw w ramach projektu Głos Seniora Polaków za granicą – Litwy, Australii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Hiszpanii, Ameryki, Niemiec i Francji.

Stoisko Fundacji na Rzecz Pacjentów

Seniorzy przeszli ulicami Krakowa w największej w Europie paradzie „Senior ma Moc” i dotarli do Parku im. Henryka Jordana. Tam czekały na nich wykłady edukacyjne oraz bezpłatne badania i porady lekarskie.

Do dyspozycji Seniorów była m.in. ekipa ekspertów Fundacji na Rzecz Pacjenta. Na fundacyjnym stoisku Seniorzy mogli skorzystać z usługi pomiaru ciśnienia czy saturacji oraz otrzymać interpretację wyniku. Wśród przygotowanych aktywności znalazły się też działania edukacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Eksperci odpowiadali na pytania czym jest opieka farmaceutyczna oraz co dzięki niej może zyskać Pacjent.

– Senioralia kolejny rok okazały się piękną okazją do rozmowy na temat zdrowia. Do naszego namiotu ustawiały się kolejki Seniorów. Mierzyliśmy ciśnienie i saturację, a przy okazji odpowiadaliśmy na pytania Pacjentów, np. dotyczące przyjmowania leków. Takie spotkania pokazują, że kontakt z farmaceutą jest doceniany i bardzo potrzebny – opowiada mgr farmacji Ewelina Serafin, ekspert Fundacji na Rzecz Pacjentów.

Zainteresowanie naszymi poradami było bardzo duże. Pacjenci chętnie rozmawiali z farmaceutami – ekspertami Fundacji, którzy są dla nich wiarygodnym źródłem informacji w obszarze zdrowia – dodaje mgr farmacji Hubert Dotka, ekspert Fundacji na Rzecz Pacjentów.

Krakowskie Senioralia są współfinansowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Urząd Miasta Krakowa.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tegorocznej edycji wydarzenia!