Przejdź do treści

aktualności

II Forum Akcyzowe

O szkodliwości palenia podczas II Forum Akcyzowego

12 i 13 października odbyło się II Forum Akcyzowe, w dyskusji na temat polityki akcyzowej w kraju wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorców, branży doradczej, administracji, świata nauki oraz środowisk medycznych. Jest to też dobry moment by zwracać uwagę na szkodliwość tytoniu i nieodwracalne skutki palenia papierosów.

Podczas kilkunastogodzinnej dyskusji zaproszeni eksperci po raz kolejny zajęli się tematem papierosów tradycyjnych, płynów do e-papierosów, wyrobów nowatorskich, produktów innowacyjnych i suszem tytoniowym. – Nie możemy zapominać, że produkty, o których tutaj dyskutujemy zawierają w swoim składzie nikotynę, która ma działanie uzależniające i niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. – mówiła Karolina Widelska Wiceprezes Fundacji na Rzecz Pacjentów – Opieka Farmaceutyczna w Centrum Uwagi. – Stanowiska organów regulacyjnych w Unii Europejskiej i na świecie są jasne i potwierdzają szkodliwość wszystkich produktów zawierających nikotynę, niezależnie od tego czy mówimy o produktach nowatorskich czy tradycyjnych. – dodaje.

Opieka farmaceutyczna może odegrać kluczową rolę w walce z nałogiem nikotynowym. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, jaką pomoc mogą uzyskać od swojego farmaceuty
w aptece. Każda osoba zmagająca się z nałogiem może poprosić o wsparcie w swojej ulubionej aptece. Farmaceuta rozpisze plan rzucenia palenia – jest to bardzo ważne, ponieważ liczba wypalanych papierosów oraz dawka leku powinny być dobrane tak, aby nie doszło do przedawkowania. Dodatkowo, jeśli pacjent zauważa niepokojące objawy, takie jak suchy kaszel czy podrażnienie oczu, również powinien zgłosić to farmaceucie, który w razie potrzeby zaleci wizytę u lekarza.