Przejdź do treści

aktualności

leki recepturowe

Receptura istotna dla pacjentów!

Stanowisko Fundacji na Rzecz Pacjentów – Opieka Farmaceutyczna w Centrum Uwagi w sprawie projektu zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

W związku z planowanymi zmianami zapisów w projekcie ustawy, Fundacja na Rzecz Pacjentów podkreśla bardzo ważne aspekty mające bezpośredni negatywny wpływ na sytuację osób chorujących. Najważniejszym z nich jest wzrost odpłatności za leki recepturowe czyli leki spersonalizowane sporządzone w aptece według recepty lekarskiej przez farmaceutę, zgodnie z jego fachową wiedzą. Niesie to ze sobą duże ryzyko braku dostępności leków recepturowych dla ogromnej liczby pacjentów. Proponowane zapisy prowadzą do sytuacji,
w której osoby chore zmuszone są do niełatwego poszukiwania apteki, w której wykonanie receptury będzie w ogóle możliwe, co może mieć negatywny wpływ na rozpoczęcie lub kontynuowanie terapii.

Dla wielu pacjentów leki recepturowe są jedyną opcją terapii, są niezastąpione w leczeniu, na pewnym etapie: 

·       niektórych postaci łuszczycy, 

·       atopowego zapalenia skóry,

·       trądziku różowatego 

·       trądziku pospolitego 

·       świądu 

·       świerzbu 

·       łysienia plackowatego. 

·       schorzeń pediatrycznych, leków dla małych dzieci, np. proszki nasercowe czy przeciwalergiczne; maści i kremy stosowane w pieluszkowym zapaleniu skóry.

Stanowisko Fundacji na Rzecz Pacjentów – Opieka Farmaceutyczna w Centrum Uwagi dostępne jest tutaj.