Przejdź do treści

aktualności

Spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Myszkowie 

Eksperci Fundacji na Rzecz Pacjentów rozmawiali z seniorami o opiece farmaceutycznej i wsparciu farmaceuty, na jakie można liczyć w aptekach. Zajęcia odbyły się w piątek 21 października w Myszkowskim Domu Kultury. 

Seniorzy mogli skorzystać z usługi pomiaru ciśnienia oraz otrzymać interpretację wyniku. Dodatkowo, wśród przygotowanych aktywności znalazły się działania edukacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Każdy z seniorów otrzymał najważniejsze informacje w zakresie prawidłowego pomiaru poziomu cukru we krwi przy użyciu glukometru – tak, aby mógł bezpiecznie poradzić sobie z tym w domu, otrzymując rzetelne wyniki. 

Eksperci Fundacji odpowiadali również na pytania czym jest opieka farmaceutyczna oraz co dzięki niej może zyskać pacjent. 

Spotkanie było bardzo cennym doświadczeniem. Seniorzy, którzy nas odwiedzili, chętnie poddawali się badaniu pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Z zaciekawieniem słuchali porad, dyskutowali o znaczeniu zdrowego trybu życia oraz odpowiedniego żywienia w profilaktyce schorzeń układu sercowo-naczyniowego – opowiada mgr farmacji Agata Zielska, ekspert Fundacji na Rzecz Pacjentów.

Podczas zajęć eksperci Fundacji mówili też o przyjmowaniu leków. Tłumaczyli między innymi jakich leków nie należy łączyć i na co uważać. 

Seniorzy byli bardzo zadowoleni. Na spotkaniu widać było współpracę międzypokoleniową. Niektóre osoby przyszły z konkretną sprawą i otrzymały pomoc. Młodzi eksperci mówili seniorom jak radzić sobie z ich przypadłościami. Padały też konkretne informacje i rady dotyczące przyjmowania leków – dodaje Lidia Opałka z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Myszkowie.  

Było to już kolejne spotkanie z seniorami. Misją i podstawowym celem Fundacji na Rzecz Pacjentów jest aktywne podejmowanie działań promujących model opieki zdrowotnej, który stawia pacjenta w centrum systemu ochrony zdrowia. Fundacja dostrzega farmaceutów jako aktywnych współtwórców terapii pacjenta i jest aktywnym partnerem w rekomendowaniu rozwoju opieki farmaceutycznej w Polsce. Fundacja edukuje i zwiększa świadomość pacjentów na temat zintegrowanej opieki, w której przede wszystkim liczy się pacjent i jego zdrowie.