Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego nowej usługi opieki farmaceutycznej. Dokument ma na celu wprowadzenie do aptek przeglądów lekowych czyli weryfikowania przez farmaceutów ilości oraz rodzaju substancji przyjmowanych w różnych lekach przez jednego pacjenta. Zwiększy to bezpieczeństwo w procesie farmakoterapii i ograniczy ryzyko niepożądanych interakcji.
Do pilotażu ma zostać zaproszonych 75 farmaceutów, a program ma objąć nie więcej niż 1000 pacjentów – przede wszystkim w grupie wiekowej powyżej 60. roku życia, stosujących równocześnie powyżej 10 leków, w tym przyjmujących głównie leki kardiologiczne.
Projekt zakłada konsultacje pacjentów z farmaceutami w sprawie stosowanych preparatów i diety. W przypadku zaistnienia takiej konieczności farmaceuta skieruje pacjenta do specjalisty.
W aptekach będzie można również przeprowadzić aktualizację wykazu stosowanych leków.
Założeniem przeglądu lekowego jest ograniczenie nadmiernego spożywania leków i zażywania ich w zbyt dużych dawkach.
„Jeśli usługa przeglądów lekowych testowana w drodze projektowanego pilotażu wykaże efektywność identyfikacji problemów lekowych, pozwoli na wdrożenie odpowiednich zmian w farmakoterapii oraz poprawi jakości zdrowia u pacjentów, warto będzie rozważyć dalej idące poszerzanie usług opieki farmaceutycznej, np. o celowane grupy pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak np. cukrzyca, czy astma” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Pilotaż stanowi kolejny krok w kierunku wprowadzania różnorodnych elementów kompleksowej opieki farmaceutycznej nad pacjentami. Pierwszym wyzwaniem w tym obszarze okazały się szczepienia w aptekach, które z powodzeniem realizowane są już na terenie całego kraju. Czytaj także: Krok milowy w opiece farmaceutycznej – przeciwko covid-19 zaszczepisz się w aptece
Obecnie trwają konsultacje publiczne projektu. Jego pełną treść można znaleźć tutaj.