Przejdź do treści

aktualności

Premiera raportu „Rola organizacji pacjentów w systemie ochrony zdrowia w Polsce i na świecie”

3 lutego 2021 odbyła się premiera raportu pt. „Rola organizacji pacjentów w systemie ochrony zdrowia w Polsce i na świecie” oraz dokumentu „Kierunki zmian dotyczące partycypacji organizacji pacjentów w tworzeniu polityki zdrowotnej w Polsce”.

Oba opracowania przygotowane zostały w ramach inicjatywy PACJENCI.PRO, czyli Akademii Rozwoju Organizacji Pacjentów, która powstała, aby wesprzeć rozwój kompetencji organizacji pacjenckich w Polsce. W raporcie znajdziemy odpowiedź na pytanie czym jest zaangażowanie pacjentów w systemie opieki zdrowotnej, jakie są tego uwarunkowania historyczne oraz jaką formę może ono przybierać. Przeczytamy o roli Rzecznika Praw Pacjenta, a także o praktykach innych krajów, takich jak Wielka Brytania czy Kanada, wykorzystujących zaangażowanie pacjentów w systemie ochrony zdrowia na różnych poziomach – mikro, mezo lub makro. Autorzy raportu wskazują również na wyzwania związane z kształtowaniem zaangażowania pacjentów tak, by było ono najbardziej efektywne.

Dokumenty powstały w ramach partnerskiej współpracy Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Pacjenta przy wsparciu firmy badawczej HTA Consulting.

Zapoznaj się z treścią dokumentów w zakładce Raporty

Rola organizacji pacjentów w systemach opieki zdrowotnej w Polsce i na świecie.

Kierunki zmian dotyczące partycypacji organizacji pacjentów w tworzeniu polityki zdrowotnej w Polsce.